W piątek, 23 listopada, rozstrzygnięty został etap okręgowy XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności. Rywalizację przeprowadzono w siedmiu okręgach na terenie całej Polski. Gospodarzem w „naszym” okręgu, obejmującym szkoły z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, było, już po raz kolejny, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Gdańsku.

Organizatorem Olimpiady jest Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z poznańskim Zespołem Szkół Przemysłu Spożywczego, stąd czynny udział przedstawicieli tych placówek w pracach związanych z przebiegiem konkursowych zmagań.

W półfinałowym współzawodnictwie w Gdańsku wzięli udział uczniowie z 5 szkół regionu.

Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów kształcących się w zawodzie technik technologii żywności: Angelika Kopczyńska, Emilia Szulc, Mirella Jaszkowska, Aleksandra Grocholewska, Katarzyna Trawińska i Paweł Sudoł.

Olimpiada przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym z nich uczestnicy rozwiązywali test, po którym osoby z najwyższą ilością punktów kwalifikowały się do drugiej, ustnej części rozgrywek. W jej wyniku wyłonieni zostali zwycięzcy. Wśród pięciorga laureatów, aż troje ze „Spożywczaka”:

I miejsce – Angelika Kopczyńska

II miejsce – Emilia Szulc

IV miejsce – Katarzyna Trawińska

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i upominki rzeczowe.

Udział w olimpiadzie wymaga od jej uczestników szerokiej wiedzy technologiczno-przetwórczej, analitycznej, technicznej i ekonomicznej, dlatego gorąco gratulujemy wszystkim, którzy podjęli trud przygotowań i wzięli w niej udział. Szczególne słowa uznania kierujemy do zwycięzców ostatnich rozgrywek, życząc im sukcesów w finale, który odbędzie się w marcu 2019 r. w Poznaniu.

Galeria zdjęć

Barbara Morawska